Vavrouškovo stipendium

vavrousek_small„Já jsem záměrně šel tam, kde problémy životního prostředí a lidstva je možné spojovat, zejména v sociální oblasti. To není otázka přírodovědná, přírodní věda nám poskytuje základní informace o tom, jak funguje příroda; technika umožňuje hledat technická řešení, ale klíč k tomu je v sociálních vědách, počínaje filosofií, přes psychologii, sociologii. Propojení sociálních, technických a přírodních věd je prostě nevyhnutelné, protože to nutí lidi uvažovat v souvislostech.“

Josef Vavroušek

 

Vavrouškovo stipendium je iniciativou Katedry rozvojových a environmentálních studií Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Je určeno bakalářským a magisterským studentům Katedry rozvojových a environmentálních studií. Jeho cílem je podpořit studijní pobyty, odborné stáže, výzkumné projekty a další aktivity studentů v oblasti rozvojové spolupráce a udržitelného rozvoje. Mnozí studenti tyto aktivity využívají také k přípravě a vypracování bakalářských (BP) či diplomových prací (DP).

Udělení stipendia je podmíněno doložením potvrzení o dofinancování ostatních nákladů a podepsáním „Memoranda o porozumění“. Podrobné informace o procesu přihlašování a výběru naleznete v příloze. Studenti si zároveň mohou stáhnout přihlášku a vzor závěrečné zprávy.

bližší informace: Martin Schlossarek

Zkušenosti studentů, kteří byli podpořeni Vavrouškovým stipendiem

Adrian Machyniak (Stellenbosch University, Jihoafrická republika)

„Prax v rámci Vavrouškového štipendia mi priniesla neoceniteľné praktické a teoretické poznatky o živote, kuMachyniak1ltúre a spoločnosti v konkrétnej krajine tzv. tretieho sveta, v tomto prípade v Juhoafrickej republike. Bola to pre mňa prvá reálna skúsenosť s tzv. komunitným rozvojom a prácou s miestnou komunitou. Osvojil som si rôzne techniky práce v teréne a mal som možnosť kreatívne pristupovať k riešeniu viacerých problémov týkajúcich sa vzdelávacieho systému v tejto krajine. Štúdium v zahraničí a skúsenosť s iným vysokoškolským systémom hodnotím ako veľkú pridanú hodnotu pre môj ďalší osobnostný a kariérny rozvoj. Nesmiem zabudnúť na možnosť prvý krát robiť výskum zameraný na konkrétnu problematiku v Juhoafrickej republike, ktorého výstup bola moja diplomová práca.“     


Patrícia Čižmáriková (Namasté, Nepál)

„Praxe mi přincizmarikova1esla osobní zkušenost s jinou kulturou, s mentalitou lidí v Nepálu a s jejich životním stylem a názory. Také jsem poznala realitu školství v rozvojové zemi (časté prázdniny, stávky, slabá docházka dětí, absence známkovacího systému či nízká úroveň angličtiny). Učila jsem angličtinu a příprava byla nakonec vždycky jiná než reálná výuka. Poznala jsem rozdíly v učebních návycích dětí u nás a v Nepálu a jiný přístup ke kolektivu a k individualitě žáka. Pro mě osobně bylo důležité naučit se využít asertivní chování, komunikovat s lidmi z odlišné kultury s odlišným jazykem, často bylo potřeba uplatnit neverbální komunikaci.“


Veronika Semelková (Professional Aliance for Development, Etiopie)

„V Etiopii jsem v rámci svého výzkumu spolupracovala s místní neziskovou organizací PADet. Jeho cílem bylaSemelkova1 kvalitativní analýza jednoho z komunitních projektů organizace. Díky práci v terénu jsem měla příležitost zažít si roli výzkumníka a proces spojený se sběrem a vyhodnocováním dat. Blíže jsem poznala realitu jedné z rozvojových zemí a výzvy spojené s pohybem v kulturně i jazykově velmi odlišném prostředí. Současně jsem si uvědomila, že Etiopie je zemí, do které se chci co nejdříve vrátit za dalším výzkumem.“


Blanka Poštulková (Zastoupení Olomouckého kraje při EU, Belgie)

„Pracovní stáž mi umožnila zblízka zjistit fungování evropských institucí v Bruselu, Postulkova1zlepšit jazykové dovednosti a seznámit se s lidmi z celé Evropy. Zahraniční stáž mi také ukázala nové pracovní možnosti. Během stáže jsem si urovnala své priority a ujasnila si, co bych chtěla dále studovat a čemu se v budoucnu věnovat. Je to také jedinečná příležitost se osamostatnit a získat více odpovědnosti.“

 


Kamila Šimková (Aiesec Yaoundé, Kamerun)

„V Kamerunu jsem pracovala jako dobrovolnice na vzdělávacím projektu v rurálních oblastech země. Díky stáži jsem lépe porozuměla reSimkova1alitě života v této krásné, ale chudé zemi. V Kamerunu jsem na stáži nebyla poprvé a rozhodně své druhé návštěvy nelituji. Díky předchozím zkušenostem jsem si totiž mohla vyzkoušet i jednu z manažerských pozic organizátora výuky angličtiny. Jako velký přínos dnes tedy vidím možnost naučit se týmové spolupráci v multikulturním prostředí, ve kterém jsem se po celou dobu pohybovala. Nezanedbatelnou výhodou pro mne bylo i vylepšení komunikačních schopností jak v anglickém, tak francouzském jazyce.“


Kateřina Procházková (CEREGMIA, Martinik a Dominika)

„Několikaměsíční stáž ve výzkumném institutu CEREGMIA na Martiniku spojená s měsíčním terénním výzkumem na ostrově Dominika pro mne byla Prochazkova1přínosná v mnoha ohledech. V rámci stáže jsem ocenila možnost pracovat v národnostně pestrém kolektivu s francouzštinou jako hlavním pracovním jazykem, a zejména pak svěřenou zodpovědnost pracovat samostatně na zadaném projektu. Terénní výzkum na Dominice byl zaměřen na rozvoj alternativního cestovního ruchu ve vybraných komunitách, na zmapování jeho dopadů na život komunit a životní prostředí ostrova, potenciál a limity dalšího rozvoje. V praxi jsem se tak seznámila s nástrahami výzkumu v rozvojové zemi, mezi něž patří odlišné kulturní zvyklosti i částečná jazyková bariéra (krom angličtiny se zde mluví také kreolsky). Díky této zkušenosti bych ráda ve výzkumu alternativního cestovního ruchu pokračovala i v budoucnu, a to nejen v karibské oblasti, kam se chci určitě vrátit.“

 

Podpořené projekty 2024/2025

Výběrové řízení listopad 2024 a květen 2025

Jméno studenta Projekt Podpora katedry Materiály z pobytu
TBA TBA XY Kč bude přidáno
TBA TBA XY Kč bude přidáno

Podpořené projekty 2023/2024

Výběrové řízení listopad 2023 a květen 2024

Jméno studenta Projekt Podpora katedry Materiály z pobytu
Tereza Dvorská Týdenní školení v Česku 12 000 Kč závěrečná zpráva a  fotodokumentace
Eliška Matějková Šestitýdenní stáž v Indonésii 15 000 Kč plakát a fotografie
Tereza Stoupencová Šestitýdenní stáž v Indonésii 15 000 Kč viz Matějková
Eliška Stříbrská Měsíční stáž v Tanzanii 10 300 Kč závěrečná zpráva a fotodokumentacea

Podpořené projekty 2022/2023

Výběrové řízení listopad 2022 a květen 2023

Jméno studenta Projekt Podpora katedry Materiály z pobytu
Vojtěch Jochim Tříměsíční stáž – Asie, Evropa 20 000 Kč
Andrea Pevná Tříměsíční stáž v Angole 18 000 Kč závěrečná zpráva a fotodokumentace
Zuzana Hudcová Sedmitýdenní stáž v Jordánsku 12 000 Kč závěrečná zpráva a fotodokumentace
Andrea Pevná Dvouměsíční stáž v Tanzanii 13 000 Kč závěrečná zpráva a fotodokumentace
Lenka Drahá Pětiměsíční stáž v Tanzanii 18 000 Kč závěrečná zpráva a fotodokumentace

Podpořené projekty 2021/2022

Výběrové řízení listopad 2021 a květen 2022

Jméno studenta Projekt Podpora katedry Materiály z pobytu
Lenka Drahá Dvouměsíční stáž v Tanzanii 11 500 Kč závěrečná zpráva a fotodokumentace
Kristína Cabalová Čtyřtýdenní výzkum na Balkáně 15 000 Kč

Podpořené projekty 2020/2021

Výběrové řízení listopad 2020 a květen 2021

Jméno studenta Projekt Podpora katedry Materiály z pobytu
Veronika Diatková Osmitýdenní stáž v Tanzanii 22 000 Kč Stáž zrušena (stipendium vráceno)
Vojtěch Jochim Pětitýdenní výzkum 13 000 Kč závěrečná zpráva a fotodokumentace
Aneta Pavloková Dvouměsíční stáž v Tanzanii 28 000 Kč závěrečná zpráva a fotodokumentace
Lucie Podhorná Tříměsíční stáž v Ghaně 22 000 Kč závěrečná zpráva a fotodokumentace
Kateřina Hlavičková Dvouměsíční stáž v Ugandě 10 000 Kč Stáž odložena

Podpořené projekty 2019/2020

Výběrové řízení listopad 2019

Jméno studenta Projekt Podpora katedry Materiály z pobytu
Vojtěch Jochim  Šestitýdenní stáž v Tanzanii  15 000 Kč závěrečná zpráva a fotodokumentace
Adéla Hemelíková Čtyřměsíční stáž v Indonésii  15 000 Kč závěrečná zprávafotodokumentace
Karolína Formánková Čtyřměsíční stáž v Bhútánu 12 500 Kč závěrečná zpráva a fotodokumentace
Zuzana Daubnerová Čtyřměsíční stáž v Bhútánu 12 500 Kč bude dodáno
Magdaléna Holmanová Dvouměsíční stáž v Kolumbii 5 000 Kč závěrečná zprávafotodokumentace