Pro studenty – zajímavý námět do karantény
Milí přátelé ptáků,
jaro je zde, každým dnem přibývá ptačích navrátilců, mnoho ptáků již hnízdí, zkrátka koloběh přírody se točí dále. My lidé to nyní máme složitější, ale pokud můžeme, užívejme přírody a nezapomínejme na naši lásku k ptákům. Koneckonců pozorování ptáků významně snižuje stres (viz např. https://www.discoverwildlife.com/people/birdwatching-mental-health/) a absence stresu je předpokladem správného fungování imunitního systému :-).
Omezení pohybu kvůli šíření koronaviru vystavilo stopku mnoha běžným volnočasovým aktivitám. S největší pravděpodobností nebudeme moci uspořádat oblíbené vycházky za ptáky Vítání ptačího zpěvu (ale pro jistotu sledujte web ČSO). Omezení se ovšem netýká individuálního pobytu v přírodě, a proto neváhejme, využijme krásného počasí a vyražme za ptáky!
Navíc se všichni můžeme zapojit i do dobrovolného výzkumu ptáků, tzv. občanské vědy, které se v ČSO intenzivně věnujeme. Ta je založena na zapojení desítek nebo stovek amatérských ornitologů, členů a příznivců ČSO. Páteří jsou dobrovolné programy. Znalost území, znalost ptáků a dostatek ochotných spolupracovníků jsou základními předpoklady pro získání jedinečných dat, se kterými pak pracují odborníci v ČSO i v celé akademické sféře. A díky těmto údajům pak také víme, kde a jak (a které) ptáky chránit.
Nezapomeňme ovšem na povinnou roušku a neshlukujme se do skupin. A mimochodem, do občanské vědy se můžeme zapojit i například při cestě do práce.
A do čeho všeho se tedy můžeme zapojit? Podrobnosti uvádíme v novém článku na webu ČSO!
Ve zkratce:
- Pokud si nejsme v poznávání ptačích druhů úplně jistí, můžeme mapovat (ne)Bezpečné zastávky nebo sledovat Čapí hnízda ! Mimochodem, pokud jste nestihli včerejší první webinář ČSO Ornitolog na drátě na téma Čápi, mrkněte na jeho záznam.
- I s dětmi zvládneme Jaro ožívá, sledování příletu vybraných stěhovavých druhů ptáků.
- V zemědělské krajině můžeme pátrat po ohrožené čejce chocholaté a dalších druzích polních ptáků, které právě teď potřebují naši pomoc před zničením hnízd při zemědělských pracích.
- Naopak ve městech pomůžeme registrováním hnízd rorýsů, jiřiček či kavek.
- Pokud rádi fotografujeme, můžeme přispět k ochraně ptáků i fotografováním ptáků sedících na sloupech elektrického vedení.
- Pro opravdu zkušené birdwatchery máme program Liniové sčítání druhů.
- A úplně všichni mohou zapisovat do faunistické databáze ČSO AVIF – protože “Každý pták se počítá”!
Krásné velikonoční počasí láká k výletům – co třeba najít tu správnou inspiraci na webu Kam na ptáky. Při takovém výletě můžeme kromě pozorování ptáků sbírat odpadky – ptáci bohužel často používají umělé provázky, síťky či pytlíky pro stavbu hnízd. Do těchto umělých materiálů se pak mohou zamotat mláďata a už nikdy nevyletět.
Ptáky ale může pozorovat i ten, kdo zůstane doma na zahradě. V těchto teplých a suchých dnech už nemusíme ptáky přikrmovat, mnohem důležitější je pro ně voda – připravme jim tedy alespoň jednoduché pítko. Postačí miska pod květináč, do které umístíme pár kamenů, aby mohl pít i hmyz. Pítko umístíme někam do výšky nebo alespoň tam, kde je rozhled, aby na ptáky nemohla zaútočit kočka. Odměnou nám bude krásné pozorování pijících a koupajících se ptáků.
Přeji vám ze srdce krásné Velikonoce, pevné zdraví, silné nervy a na ně jako balzám hodně ptačího zpěvu!
Lucie Hošková
zástupkyně ředitele, péče o dárce
Česká společnost ornitologická
Tyto informační maily posíláme na základě vašeho předchozího zájmu. Pokud už je dostávat nechcete, odhlašte se prosím na odkaze v patičce níže, pokud by byl s odhlášením problém, napište mi na hoskova@birdlife.cz