Stáže v zahraničí
Stáže ERASMUS+
V rámci programu ERASMUS+ mohou studenti vyjíždět na pracovní stáže do zemí EU a do Norska, Lichtenštejnska, Islandu a Turecka. Studenti si mohou zaměstnavatele vyhledat sami nebo s pomocí katedry. Je už možno vyjíždět také mimo Evropu, ale tyto výjezdy jsou vázány na uzavření smlouvy ERASMUS+.
Bližší informace o organizaci stáží pro studenty a čerstvé absolventy naleznete na stránkách Zahraničního oddělení Univerzity Palackého. Rektorát UP také vypisuje i další výběrová řízení – např. Stipendijní fond UP.
bližší informace – Jiří Chovaneček
Stáže v institucích Evropské unie a mezinárodních organizacích
Na stáže v rámci mezinárodních organizací se studenti musí hlásit sami přímo prostřednictvím webových stránek jednotlivých orgánů těchto institucí či přes portál INTLAG. Příkladem těchto organizací jsou např. Evropská komise, Výbor regionů, Ekonomický a sociální výbor, Delegace Evropské komise při OSN v New Yorku, Úřad evropského ombudsmana, Rada Evropské unie, Evropský soudní dvůr, Evropský parlament, OSN v New Yorku, Ženevě, Vídni, Nairobi.
Prostřednictvím programu Erasmus+ můžete financovat část nákladů na danou stáž (neplatí pro instituce EU). Bližší informace ohledně stáží v institucích Evropské unie naleznete v tomto odkazu a nebo přímo na webu daných institucí.
Stáže v Evropské komisi – uzávěrka přihlášek je v lednu pro stáže začínající v říjnu a v červenci pro stáže začínající v březnu následujícího roku (doba trvání stáže je 5 měsíců).
Stáže v Evropském parlamentu – uzávěrka přihlášek je v květnu pro stáže začínající v říjnu a v říjnu pro stáže začínající v březnu (doba trvání stáže je 5 měsíců), stáže je také možné domluvit u jednotlivých europoslanců.
Stáže v Radě Evropy (nejedná se o instituci EU, je možné využít stipendium Erasmus+) – uzávěrka přihlášek je 2x za rok, stáže začínají v září a březnu. Doba trvání stáže je 2-5 měsíců. Stáž je také možné domluvit v některé z externích kanceláří Rady Evropy.
Stáže v OSN – stáže v sekretariátu OSN je možné vyhledávat zde, ostatní stáže naleznete na webu jednotlivých agentur OSN – např. UNDP.
Stáže v OBSE/OSCE – stáže můžete vyhledávat zde.
Další informace o placených i neplacených stážích můžete hledat také na následujících stránkách – EuroBrussels a Euractiv.
Další možnosti
KRES se snaží o navázání dlouhodobé spolupráce se zahraničními partnery. Výsledkem této snahy je mj. spolupráce s Výzkumným centrem CEREGMIA, které studentům MRS nabízí možnosti stáží se zaměřením na oblasti turismu, životního prostředí, urbanismu, rozvoje, regionální spolupráce, GISu a další. Nutnými předpoklady pro účast na stáži ve Výzkumném centru CEREGMIA jsou výborná znalost angličtiny a alespoň základní znalost francouzštiny. Bližší informace podá Simona Šafaříková.
AIESEC je jedna z nějvětších studentských organizací, která působí ve více než 100 zemích celého světa. Nabízí čtyři různé druhy zahraničních praxí – manažerskou, technickou, vzdělávací a rozvojovou. Přes praxe AIESEC se studenti Mezinárodních rozvojových studií dostali mj. do Pákistánu, Kolumbie, Indie, Kamerunu či Ghany.
Informace o stážích prostřednictvím japonské nevládní neziskové organizace Peace Boat naleznete zde.
Pro studenty, kteří by měli zájem o stáž v Keni, je možné kontaktovat následující spolupracující organizace: Ecotact, One Vibez Africa, Carlile College Center for Urban Mission. Zájemci o stáž v Mexiku mohou zkusit kontaktovat následující organizace: KA´KUXTAL nebo FHMM (Fundación Haciendas del Mundo Maya). Podrobnější informace vám poskytne naše doktorandka Eva Krutílková (ekrutilkova@yahoo.com), která organizace zná osobně. Nabízí se možnost požádat o finanční příspěvek v rámci Vavrouškova stipendia. Práci v organizacích je možno navázat na výzkum k BP nebo DP.